Jedlik Ányos program 4. alprogram (2008-2010)

„BIOKOMP4: Bioenergia termelési folyamatokból származó hulladékok, melléktermékek komplex agrár-környezetgazdálkodási
célú hasznosítása" c. pályázat

A pályázati programban résztvevő felek:

  • Szent István Egyetem
  • Agrogeo Kft.
  • Geosan Kft.
  • Pilze-Nagy Kft.

Az együttműködés során a konzorciumi partnerek új, környezetbarát fejlesztéseket valósítottak meg a bioenergetikai rendszerek hulladékmentesítésére. A pályázati munka során a biogáz, bioetanol, biodízel előállítása és a biomassza égetése kapcsán visszamaradó melléktermékek, hulladékok hasznosítását célzó komlpex eljárást dolgoztak ki. Ezek az eddig fel nem használt és hulladéknak minősülő anyagok talajerő utánpótlásra illetve szennyezett talajok hatékonyabb remediációjára válnak alkalmassá.

A projektben az alábbi közvetlen célok valósultak meg:

  • A bioenergia termelési folyamatokból származó hulladékok és melléktermékek irányított komposztálási technológiában való felhasználásának kifejlesztése, hazai és nemzetközi szabadalmának bejelentése.
  • A jelentős szervesanyag tartalmú komposztokra, mint hasznos mikroba populációk hordozóanyagára épülő mikrobiális oltóanyagok kifejlesztése, és kétirányú hasznosítása,
  • egyrészt mezőgazdasági célra egy komposztalapú, mikrobiális termésnövelő készítmény know-how-jának kidolgozása,
  • másrészt környezetvédelmi védjeggyel ellátott, szennyezőanyagok lebontására alkalmas, komposztalapú mikrobiológiai készítmény és alkalmazási eljárás engedélyeztetése.

A Geosan Kft. munkatársai a pályázati program keretében olyan talajremediációs eljárást dolgoztak ki, mely különösen előnyös a kisebb és közepes kiterjedésű szennyezett területek költség-hatékony kezelésére.

A technológia alapja egy bioaugmentációs technika, amely szerint a biostimulátorként alkalmazott komposztra, - célszerűen biogázgyártási maradékanyag szilárd fázisából és természetes eredetű lignocellulózok számított arányú keverékéből, irányított komposztálással előállított komposztra - ismert tulajdonságokkal rendelkező, a szennyezések hatékony bontására képes mikroszervezeteket tartalmazó oltóanyagot permetezünk, átforgatással azt egyenletesen eloszlatjuk, majd ebben a formában keverjük - a talajtani paraméterek alapján megállapított dózisban - a szennyezett talajhoz,, a biodegradációs folyamatok intenzifikálására.

Kisebb kiterjedésű szennyezések remediációjára során saját fejlesztésű reaktor típusú, (pl.:vándorcellás) komposztálási rendszert alkalmazunk, melyben biztosítható a folyamat közel adiabatikus jellege és irányított levegőztetési (biológiai oxigénigény biztosítása) és szükség esetén többlépcsős oltási program valósítható meg.